Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vreau sa plec de acasa.. niste sfaturi
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vreau sa plec de acasa.. niste sfaturi

Nu va intreb daca da sau ba.. eu imediat fac 18 ani.. si pur si simplu m'am saturat de tot #-o. Atata cearta , din orice prostie. Atata stres din nimicuri. Atatea reprosuri..Am incercat sa'mi caut de lucru pe perioada verii dar nu m'a angajat nimeni pentru ca nu aveam 18 ani. iar in fiecare zi reprosuri ca nu fac nimic.. nici o problema am sa fac eu totul. Asta este.. multi au pornit singuri si de jos.. si au ajuns foarte sus ! Cand e vorba sa fac ceva curat/lucrez sunt baiat mare iar cand e vorba sa stau mai mult afara.. sa plec undeva sau ceva de genul sunt inca copil.. nu mai are rost. Toata viata mea am incercat sa fac ce or vrut ei si nu am reusit pentru ca nu mi'a placut . Ei vor sa fac , sa fac sa tot fac. Macar stiu ca am sa fac pentru mine.

Ideea sta in felul urmator.. mai stau incat sa-mi fac buletinul sa nu il am expirat , iar o suma de inceput incat sa iau o chirie ma pot descurca.. iar job am gasit la 6 milioane jumate + bonuri program stabil 8 ore. Am de gand sa lucrez pana voi strage destui bani sa plec intr'o tara in care se vorbeste limba engleza pentru ca o stiu foarte bine..Iar de acolo incet incet ma voi ridica.
Ajutati'ma cu niste sfaturi ! Probleme care sa le iau in considerare sunt convins ca sunt care au mai trecut prin asa ceva pe acest site .. iar cei care nu au trecut la fel ma pot ajuta! Multumesc !
Ce nu te omoara te face mai puternic !

Nu vreau sa va descurajez dar cu 650 lei pe luna nu va descurcati nici cu chiria si cheltuielile. Sfatul meu.. mai stati pe acasa, faceti o facultate sau ceva cursuri de specializare si intre timp angajati-va la jobul acela cu 650 lei si cautati-va altul mai bun..

PS. Buletinul expira cand faceti 18 ani ?
Amalia Dana Girbo, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
ehehe... nici macar de sfaturi nu ai nevoie!

In curand vei fi major, deci ai dreptul sa ai propria famile (adica soarta, ca inca nu cred ca stii ce este aia familie) si cu noul buletin vei raspunde si de propriile fapte.

Asa ca, stai linistit! Eu, la varsta ta, am fost moolt mai turbat decat tine.

Mama mi-a spus: Fiecare doarme cum ishi ashterne!

P.S. Mama a avut dreptate (ca de aceea este... mama!)
Nu cred ca o sa va descurcati daca plecati in conditiile descrise de dvs...
Sfatul meu ar fi ca, în măsura în care job-ul nu este departe de casă, să nu plecaţi încă de acasă, deoarece o mare parte din salariu se va duce în plata chiriei. Este oportun să vă angajaţi, mai ales dacă nu aţi optat pentru continuarea studiilor .Poate că în acest fel veţi ajunge la a avea relaţii ceva mai bune cu părinţii, dacă aceţtia vor vedea că încercaţi să faceţi ceva în folosul dvs.
amaliag a scris:

PS. Buletinul expira cand faceti 18 ani ?

Primul buletin ce se face la 14 ani e valabil doar 4 ani, pana la 18, abia urmatorul e valabil 10 ani.

@And One 1,ea mai mare problema pe care o vei avea, va fi in legatura cu banii, nu vor ajunge cat sa iti ajunga cat sa platesti si chirie si sa pui deoparte.
Cred ca multi tineri au impresia ca sunt "exploatati" de parinti, asa am fost si eu, am turbat de furie cand mama mi-a cerut bani din primul meu salariu sa platim intretinerea :rolleyes:, m-am dat " de-a basca".. bineinteles ca nu m-am descurcat sa gatesc si m-am intors spasita la troaca maica-mii. Peste ani, mi s-a parut ca ma exploateaza soacra-mea.. sa fac si de aia si pe ailalta (nu-mi vroia raul, ea m-a invatat sa gatesc :giggle:).. am vrut sa plecam cu chirie numai ca aceasta depasea un salariu si m-am potolit.
In timp vei gandi altfel, ii vei vedea pe parinti cu alti ochi, as zice sa mai ai rabdare.. macar un an. Mai ales ca e greu sa gasesti de munca in strainatate si sunt tari in care nu avem inca drept de munca decat in anumite conditii.